Strona główna > Przemysł okrętowy > Jachty ze ściany wschodniej

Jachty ze ściany wschodniej

luksusowy jachtMoże się to okazać zaskakujące, ale mamy różne firmy z Polski wschodniej, które działają prężnie na rynku afrykańskim. W ubiegłym roku produkcja ciągników z Lublina zdołała sprzedać do Etiopii trzy tysiące maszyn. Kiedy pojawią się tam polskie jachty?

jachty z PolskiMożliwe, że niedługo bo obecnie wypłynęło od nas na eksport aż 11 tysięcy jachtów motorówek i kajaków w ubiegłym roku. Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która będzie odpowiadała za Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej można zauważyć, że ze ściany wschodniej świetnie radzimy sobie nie tylko ze sprzedażą żywności.

Niekiedy w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale doskonale sprzedaje się tam również bielizna damska, części do samochodów, jachty czy inne nowoczesne technologie, które na terenie Polski wschodniej rozwijają się doskonale. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że już od czterech lat mamy projekt z pieniędzy unijnych, który pozwala na Rozwój Polski wschodniej. Przedsiębiorcy z następujących województw: Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektów mogą wyjeżdżać na targi, misje zagraniczne, które organizowane są przez PAIIiZ. Kierunkiem jest nie tylko Europa Zachodnia, ale często także USA oraz Azja.

polskie jachtyZ informacji, które mamy wiadomo, że te wyjazdy przynoszą wymierne efekty. Przedsiębiorcy z różnych branżą są w stanie nawiązywać tam kontakty biznesowe co dalej pozwala im na zdobywanie nowych rynków zbytu. Firmy lotnicze zawierają umowy, które warte są ponad 120 mln złotych natomiast jachty prawie 20 mln. Polska wschodnia i przedsiębiorcy tam działający starają się kierować również na rynki wschodnie.

Do Rosji sprzedaje się już 640 jachtów rocznie. Wartość sprzedaży to aż 8 mln euro co sprawia, że wśród odbiorców polskiego sprzętu pływającego Rosja znajduje się na piątym miejscu. Jak ten kierunek się rozwinie zobaczymy. Czy będzie to bezpieczna sprzedaż okaże się za jakiś czas.